kırıkkale haberleri

$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kırıkkale Gezi Rehberi | Oteller – Gezilecek Yerler – Mekanlar – Yöresel Yemekler – Resimler

Kırıkkale'deki Oteller Kırıkkale'deki Gezilecek Yerler Kırıkkale'deki Alışveriş yerleri,Mekanlar Kırıkkale Yöresel Yemekleri Kırıkkale'deki Festivaller Kırıkkale Resileri

line

OTELLER

Kırıkkale Beyaz Saray Otel

Beyaz Saray Otel

Adres:Kızılırmak Mahallesi 86. Sokak No:11 Bahşılı Yolu Üzeri

Beyaz Saray Otel, Kırıkkale şehir merkezine 4 km uzaklıkta Bahşılı ilçesinin girişinde Kızılırmak kenarında dinlendirici manzarası, vadinin huzurlu sessizliği içerisinde konaklama ve dinlenme için en uygun adres.
30 odalı otelimiz şehrimize gelen misafirlerimize en konforlu hizmeti vermek için tasarlanmıştır. Terasımızda yer alan Cafe & Bistro’da açık büfe kahvaltı hizmetimiz, Osmanlı ve Türk mutfağından menülerimiz, kumda Türk Kahvemiz ve zengin içecek menümüz ile hizmetinizdedir.

Otelin Özellikleri

✔ Fiyat Aralığı : 80-120 TL   ✔Otopark   ✔Restaurant   ✔TV Odası   ✔Uyandırma Servisi     ✔Bar Cafe   ✔Internet   ✔Kuru Temizleme   ✔Oda Servisi

line

Kırıkkale Carmine Otel

Carmine Otel

Adres:Fabrikalar Mah., Ataturk Bulvari, Gokan Algul Is Merkezi, 7. Sokak No:3

Carmine Otel, şehir merkezinde bulunmakta, devlet daireleri, alışveriş merkezleri, en işlek caddeler ve parklar sadece yürüme mesafesinde.

Otelin Özellikleri

✔Fiyat Aralığı:77-119TL   ✔Otopark   ✔Restaurant   ✔Sigara İçilmeyen Oda   ✔7/24 Açık Ön Büro   ✔Internet   ✔Kuru Temizleme   ✔Oda Servisi

line

Kırıkkale Grand Doğan Otel

Grand Doğan Hotel

Adres:Yenidoğan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No: 10

Kırıkkale şehir merkezinde bulunan Grand Doğan Hotel’in terası vardır. Tüm alanlarında ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlanmaktadır. Tesis bünyesinde ücretsiz özel otopark da mevcuttur.

Otelin Özellikleri

✔Fiyat Aralığı: 90-110TL   ✔Otopark   ✔Sigara İçilmeyen Oda   ✔7/24 Açık Ön Büro   ✔Çamaşırhane   ✔Internet   ✔Kuru Temizleme

line

Kırıkkale Otel 71

Otel 71

Adres:Yenidoğan Mah. Millet Bulvarı Eski Ofis Karşısı

Kırıkkale şehir merkezinde yer alan Otel 71,Kırıkkale Tren İstasyonuna sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Ankara şehir merkezine 70 km uzaklıktaki otelin Esenboğa Havalimanı’na mesafesi yaklaşık 80 km’dir.

Otelin Özellikleri

✔Fiyat Aralığı:100-120 TL   ✔Otopark   ✔7/24 Açık Ön Büro   ✔Araç Kiralama   ✔Çamaşırhane   ✔Internet   ✔Kuru Temizleme   ✔Oda Servisi

line

Kırıkkale Dem Otel

Dem Otel

Adres:Kırıkkale-Keskin Karayolu 10.Km Kıssık Mevkii /Hasandede

Kırıkkale ‘nin doğusunda nezih bir ortamı olan Hasandede kasabası mevkiinde, yeşil bir çevre içine ve Kızıl ırmağın hemen yanına 1997 yılında “’ il”’ ‘in ilk 2 yıldızlı oteli olarak Hollandalı mühendisler tarafından, en üstün teknoloji ve mimarisiyle yapılmıştır.

Otelin Özellikleri

✔Fiyat Aralığı : 65-85 TL   ✔Otopark   ✔Sigara İçilmeyen Oda   ✔Uyandırma Servisi   ✔7/24 Açık Ön Büro   ✔Ek Yatak   ✔Emanet Kasa

lineKırıkkale Enar Otel

Enar Otel

Adres:Yenidoğan Mah. Millet Bulvarı. No:127

Kırıkkale’nin merkezinde en işlek caddesi olan Millet Caddesinde bulunmaktadır. Şehir merkezindeki önemli yerlere yürüme mesafesindedir. Yakınında Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kamu kurumları dışında alışveriş merkezleri, postane, tren garı, şehir içi dolmuş durakları bulunmaktadır.

Otelin Özelikleri

✔Fiyat Aralığı:100-130 TL   ✔Restaurant   ✔Internet   ✔Oda Servisi

line

GEZİLECEK YERLER

Kırıkkale Kesikköprü - Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü

Karakeçili / Kırıkkale

Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan Çeşnigir Köprüsü, Kırıkkale ilçelerinden biri olan Karakeçili ilçesine bağlı Köprüköy beldesinde bulunmaktadır. Çeşnigir Köprüsü hakkında çok fazla bilgi yoktur. Yapılan mimari incelemelerde 13. yüzyıl dönemine ait olduğu anlaşılmıştır. Köprü ile ilgili kesin bilinen tek şey, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine giderken köprüyü tekrar yaptırmış olmasıdır. Çeşnigir Köprüsü 1898 yılına kadar araç trafiğine açıktı. Fakat Kapulukaya Barajı’nın yapımından sonra araç trafiğine kapatılmıştır.
Köprünün yapımında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. Toplam uzunluğu 110 metre olup, 6 metrelik bir genişliğe sahiptir.
line

Kırıkkale Ceritkale Kaya Mezarları

Ceritkale Kaya Mezarları

Keskin / Kırıkkale

Kırıkkale-Keskin ilçesinde bulunan Ceritkale Kaya Mezarları, bulunduğu bölgenin en eski yerleşim alanlarından biridir. Aynı zamanda şehrin bir diğer gezi yeri olan Sulu Mağara’ya da oldukça yakındır.

Ceritkale Kaya Mezarları, ilçe merkezine yaklaşık olarak 9 kilometre uzaklıkta Çeritkale Köyü’nde bulunduğu için kolaylık bulunabilecek bir noktadadır. Yapılan araştırmalarda kaya mezarlarının Demir Çağı’na kadar uzun bir tarihe sahip olduğu bilgisi ortaya çıkarılmıştır.

Turizm potansiyeline sahip olan Kırıkkale’yi keşfetmek için bir yolculuk hazırlığı içerisindeyseniz Ceritkale Kaya Mezarları’nı ve yine aynı bölgedeki Sulu Mağara’yı mutlaka gezip görmelisiniz

line

Kırıkkale Sulu Mağara

Sulu Mağara

Keskin / Kırıkkale

Arzu Bayırı mevkiinde yer almakta ve kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Mağarada ilk olarak 1996 yılında araştırma yapılmıştır. Yapılan incelemelerde mağaranın Bizans döneminde bir yerleşim yeri olduğu tahmini yürütülmüştür. Fakat hiçbir kaynakta mağaranın ismine rastlanmamıştır. Sulu Mağara, yarı doğal-yarı yapay bir mağaradır.
Ceritkale Köyü’nde bulunan bu nokta, Kırıkkale gezilerine dahil olması gereken yerlerin başında gelir. Kırıkkale’ye bir seyahat planınız varsa, şehirde geçireceğiniz günlere Sulu Mağara’yı mutlaka dahil etmenizi öneririz.

line

Kırıkkale Silah Sanayi Müzesi

Silah Sanayi Müzesi

Merkez / Kırıkkale

İlk olarak 1990 yılında hizmete giren Silah Sanayi Müzesi, Kırıkkale’nin Merkez ilçesinde bulunmaktadır.
Toplam 299 eserin sergilendiği Silah Sanayi Müzesi’nde İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde toplanan eserler ve İstanbul-Tophane’de yer alan silah fabrikasındaki birçok eser yer almaktadır. Koleksiyonun hepsi kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Silah Sanayi Müzesi, 1993 yılında genişletilip bir alana taşınmıştır.

line

Kırıkkale Hasandede Camii ve Türbesi

Hasandede Camii ve Türbesi

Hasandede / Kırıkkale

Kırıkkale’nin ibadet mekanlarından biridir Hasandede Camii. Mimari açıdan göz dolduran yapı, Merkez ilçesine bağlı olan Hasandede Kasabası’nda bulunmaktadır. Cami, il merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Caminin hemen yanında bir de türbe vardır. Türbede Hasandede’nin ve oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile Hasandede’nin kızı Ümmühan Ana’nın mezarı yer alır. Hasandede Camii, inşa edildiği sırada kare planlı olarak tasarlanmış ve yapımı sırasında kesme taş kullanılmıştır.

line

Kırıkkale Celal Bayar Parkı

Celal Bayar Parkı

Bahşılı / Kırıkkale

Bahşılı ilçesinde bulunan ve şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta olan Celal Bayar Parkı, hafta sonları ailenizle ve sevdiklerinizle şehir karmaşasından uzaklaşa bileceğiniz doğa ve ırmak keyfini sonuna kadar hissedebileceksiniz. Dilerseniz pinkikte yapabileceğiniz parkta unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

line

Kırıkkale Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı

Karakeçili / Kırıkkale

Karakeçili ilçesinde bulunan Karaahmetli barajı, eksi günleri kadar şaşalı olmasada kendine has güzelliği ile ziyaretcilerini kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Ailenizle birlikte beraber eğlenip, piknik yapabilir, semaverde çayın keyfine varabilir ,eşsiz doğa ve baraj manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz. Hatta şanslı iseniz barajın içinde bulunan eski köyü görebilirsiniz.

line

Kırıkkale Tarihi Evleri

Keskin Tarihi Türk Evleri

Keskin / Kırıkkale

1500’lü yıllardan beri Kırıkkale’de tarihi Türk evleri ve konakları mevcut olup bunlar tescilli kültür varlığı niteliğindedir. Genellikle 2 katlı olup alt kat kagir, üst kat ahşap olarak yapılmıştır. Çatılar genellikle üçgen alınlıklıdır. Ara dolgular ise kerpiçtir. Mimari bakımdan, Ankara’nın sivil mimarisine benzemektedir. Keskin ilçesinde gezerken sıklıkla görebileceğiniz Tarihi Türk Evleri, sizi tarihte kısabir yolculuğa götürecek.

line

Kırıkkale Nur Camii

Nur Camii

Merkez / Kırıkkale

Uzun bir geçmişi olmasada, Kırıkkale’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biriside Nur Camii. Kırıkkale’nin merkezinde bulunan Nur Camii, Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eseri olan Selimiye Camii’nin modern minyatür halidir. Ayrıca Camii içerisinde bulunan külliyede gönüllüler tarafından yapılan çini ve ebru sergilerini gezebilir evinize dönmeden önce sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

line

MEKANLAR

Kırıkkale Hocapaşa Restaurant

Hocapaşa Restaurant

Zafer Caddesi / Merkez / Kırıkkale

Kırıkkale’nin en eski işletmelerinden birisi olan Hocapaşa’da birbirinden lezzetler sizi bekliyor.Şehir merkezinde ulaşımın kolay olduğu bir konumda bulunan restaurantta çeşit çeşit yemekler bulmanız mümkün.

Fiyat : ★★★☆☆   Yemek :★★★☆☆   Hizmet :★★★★☆   Atmosfer :★★★★☆

line

Kırıkkale Mangal Sefam

Mangal Sefam

Bahşılı Girişi / Kırıkkale

Bahşılı yolu üzerinde 2.5 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir alanda Kırıkkale ve çevre illerden gelen misafirlere hizmet veren, Mangal Sefam açık ve kapalı alanları ile ailenizle veya arkadaşlarınızla size doyumsuz bir lezzet yaşatacak.

Fiyat : ★★★☆☆   Yemek :★★★★☆   Hizmet :★★★☆☆   Atmosfer :★★★★★

line

Kırıkkale Vural Alabalık

Vural Alabalık

Gündoğdu Mahallesi / Kırıkkale

Balık restourant dediğinizde ilk akla gelen mekanlardan birisi olan Vural Alabalık, birbirinden farklı balık yemekleri ile sizi sizden alacak. Açık hava veya kapalı alan seçenekleri bulunan mekanda yaz-kış alabalık keyfini doyasıya yaşayabileceksiniz. Çocuklarınız işletme içerisinde bulunan parkta dilediği gibi oynarken beaber mutlu anlar yaşayabilirsiniz.

Fiyat : ★★☆☆☆   Yemek :★★★★☆   Hizmet :★★★★☆   Atmosfer :★★★★☆

line

Kırıkkale İşler Pastanesi

İşler Pastanesi

Merkez / Kırıkkale

Kırıkkale’ de 1994’ den bugüne,  müşterilerine nefis tatlar sunan İşler Pastanelersi, aile şirketi sıcaklığında müşterilerine özenle hizmet vermeye devam etmektedir. Yüzlerce lezzetin bir arada sunulduğu pastanede tam anlamıyla tatlıya doyacaksınız.

Fiyat : ★★★★☆   Yemek :★★★★☆   Hizmet :★★★☆☆   Atmosfer :★★☆☆☆

line

Kırıkkale Atatürk Bulvarı

Atatürk Bulvarı

Merkez / Kırıkkale

Maraş Dondurmacıları , Cafeler, Restaurantlar ve Bulvar Parkı ile yaz aylarında adeta Kırıkkale’nin kalbi olan cadde de, birbirinden lezzetli maraş dondurmları tadarken, kendinizi birden Bulvar Parkta arkadaşlarınızla koyu bir sohbetin içinde veya bir cafede tavla oynarken bulabilirsiniz.

line

Kırıkkale Şehitler Parkı

Şehitler Parkı

Merkez/Kırıkkale

Kırıkkale Belediyesi tarafında 2016 yılında yapılan ve şehitlerimiz anısına ismi “Şehitler Parkı” olan parkta, Ailenizle güzel vakitler geçirebilir ve günün tüm stresini üzerinizden atabilirsiniz. Yapay gölde bulunan balıklara yem verip , kuğuların süzülerek gezişine dalıp giderken, kameranızla da bu özel anları ölümsüzleştire bilirsiniz.

line

Kırıkkale Çay Ocakları

Çay Ocakları

Bankalar Caddesi / Merkez / Kırıkkale

Türk Halkı için önemli bir sıcak içecek olan “Çay”ı , Kırıkkale’de en iyi bu caddede içersiniz. Yanınada sıcak, gevrek bir simit aldığınızda keyfinize diyecek yok.

line

YÖRESEL YEMEKLER

Kırıkkale mutfağı, klasik Orta Anadolu mutfağıdır. Şehre gelenler geldiği yerlerin yemeklerini yaparlar. Buna karşın zamanla yöreye özgü yemekler de meydana gelmiştir.Bölge tarım, sebzecilik ve hayvancılık ile uğraştığı için yemek çeşitleri de bu yönde gelişmiştir.Kırsal kesimin tamamında ekmek olarak “YUFKA” yapılır.

Kırıkkale Yoğurtlu Tarhana Çorbası

Yoğurtlu Tarhana Çorbası

Yarma kaynatılıp, soğuduktan sonra, yoğurt ilave edilir. Küçük parçalara ayrılarak serilir ve kurutulur. Pişirmeden önce su içine bırakılarak ıslanıp yumuşaması sağlanır. Ezilerek tencereye konur, su ilave edilir. Pişinceye kadar karıştırılır. Piştikten sonra yağda kızartılmış nane ilave edilir.

line

Kırıkkale Sarığı Burma

Sarığı Burma

Un yağda kavrulur, hazırlanmış yufkalar üzerine serpilir. Yufkalar üzerine serpilir. Yufkalar rulo şeklinde dürülür ve tepsiye dizilir. İki saç arasında kızartılır. Küçük parçalar halinde kesilip, üzerine kaynatılmış şerbet ilave edilerek hazır hale getirilir.

line

Kırıkkale Keskin Tavası

Keskin Tavası

Fırın tepsisisi yağlanır. Üzerine doğranmış biber domates, birkaç parçaya bölünmüş sarımsaklar konur. Biftekler üzerine düzgün bir şekilde dizilir. Ufak parçalar halinde tereyağı konur. Tuz ve pul biber serpilir. Tepsi aliminyum folyoya sarılır. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 1 saat pişirilir.

line

Kırıkkale Dönderme

Dönderme

Tavaya tereyağı konarak eritilir. Yufkanın içerisine yumurta kırılarak tavaya sığacak şekilde katlanır. Tereyağı kızınca yufka tavaya konur. İki yüzü de pisince ikinci bir yufkaya sarılarak dürüm yapılır.

line

Kırıkkale Pekmezli Pelte

Pekmezli Pelte

1 Su bardağı üzüm pekmezi, 2 su bardağı su ve 4.5 yemek kaşığı buğday nişastasını çukur bir kaba alıp iyice karıştırın. Kısık ateşte koyulaşıp muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin. Hazırladığınız karışımı büyük bir tepsiye doldurun. Pelte soğuyana kadar bekletin. üzerini cevizle süsleyip, servis yapın.

line

Kırıkkale Haside

Haside

Un ile tereyağı kavrulur. Pembeleşen una pezmez yavaş yavaş ilave edilir. Kaynamaya çıkınca ateşten indirilir. Soğumaya bırakılır isteğe göre üzerine ceviz veya fındıkla süslenerek servis yapılır.

line

Kırıkkale Bazlama

Bazlama

Un, su ve tuz hamur gibi yoğrulurken içine maya katılır. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra hamurun üzerine bir bez ile sarılarak iki saat mayanın gelmesi beklenir. Mayası gelen hamur avuç içi büyüklüğünde bezelere bölünür. Oklava yardımı ile hamur bir parmak kalınlığında saçılır. Sacın üzerinde pişirilir. Kimi zaman tereyağı ile yağlanarak saklanır. Kimi zaman ise sade saklanır. Genelde sabah kahvaltıları için yağda ısıtılarak yenir.

line

Kırıkkale Gölleme

Gölleme

Yağ eritilip üzerine pekmez eklenir.Pekmez kaynamaya çıkmadan ocaktan indirilir. Doğranmış çöreklerin üzerine dökülerek servis yapılır. Özellikle Ramazan ayında sahur yemeği olarak yenmektedir.

line

Kırıkkale Mercimekli Etli Bulgur Pilavı

Etli – Mercimekli Bulgur Pilavı

Et ve pilav ayrı pişirilir. Kuyruk yağı eritip içine önceden terbiye edilen etleri bir tencereye konur ve ocağa oturtulur. Suyu çekince ve yağı kalana kadar kavrulur ve sonra kavrulan etin üstü kapatılır. Mercimeği (haşlanmış) suyla 4-5 defa yıkadıktan sonra su dolu bir tencereye koyarak avuç arasında iyece bastırıp ovuşturarak yüzeyde beliren kabukları atılır. Pilavı pişirilecek tencereye tereyağı konularak pembeleşinceye kadar eritilir. Daha önce yıkamış olduğumuz bulgur tencereye konur. Tuzunu ve soğanı ilave ettikten sonra bulgur tane tane oluncaya kadar kavrulur. Daha sonra haşlanmış mercimeği ekleyip bir miktar daha kavurarak sıcak suyunu ilave edip kırmızı biberini ekleyerek pişirmeye bırakılır. Pişen pilav dinlendirilir ve üzerine nane atarak karıştırılır. Sonra geniş bir tabağa pişen pilav dökülür ve yaygın hale getirilir. Kavurma yöntemiyle pişirilmiş olan kuşbaşı et pilavın üzerine yayılır. Soğan, maydanoz, sumak karışımı olan söğüşü kenarlarına dizilir. Biber turşusu ve salatalık turşusu etlerin üzerine serpiştirilir. Sıcak olarak servis yapılır.

line

FESTİVALLER

Kırıkkale Yoğurt FestivaliYoğurt Festivali

Mayıs / Yahşihan

line

Kırıkkale Üniversitesi Bahar Şenlikleri

Bahar Şenlikleri

Mayıs / Kırıkkale Üniversitesi

line

Kırıkkale Ayçekirdeği Festivali

Ayçekirdeği Festivali

Ağustos / Merkez / Kırıkkale

line

Kırıkkale Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği

Uluslararası Kültür Şenliği

Eylül / Karakeçili

line

Kırıkkale Delice Üzüm ve Kavun Festivali

Kültür, Üzüm ve Kavun Festivali

Eylül / Delice

line

Kırıkkale Sulakyurt Kavun-Karpuz Festivali

Kavun-Karpuz Festivali

Eylül / Sulakyurt

line

Kırıkkale Hasandede Kültür-Sanat Buluşması

Hasandede Kültür – Sanat Buluşması

Eylül / Hasandede

line

FOTOĞRAFLAR

Kırıkkale Resimleri

Keskin Resimleri

Delice Resimleri

Sulakyurt Resimleri

Kırıkkale Nostalji

Kar Manzaraları

 

Sitemizi kullanarak, kullanım koşullarımızı ve gizlilik ilkelerimizi kabul etmiş sayılırsınız.